به وبلاگ من خوش آمدید ایرانی های عزیز سرتاسر جهان از جمله کشور خودم اگه از وبلاگ من خوشتون اومد یا نیومد . انتقادم کردین ناراحت نمی شم . دوستون دارم ، موفق و سربلند باشید

ابزار وبمستر

تاریخ کعبه - رهگذر راه نور

پیچک

X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

تاریخ کعبه

تاریخ بنای کعبه معلوم نیست ولی به موجب آیه ای از قرآن ٬ کعبه نخستین خانه ای است که برای عبادت مردم ساخته شده است(آل عمران/۹۰).بر اساس احادیث ٬ بنای کعبه به ملائکه و 

ابوالبشر نسبت داده می شود.بر این مبنا ٬ آن جا ٬ پس از طوفان نوح به تپه ای تبدیل شد٬ ولی بعد ها حضرت ابراهیم به کمک فرزندش اسماعیل دوباره آن را بنا کرد.پس از آن که فرزندان اسماعیل در مکه مستقر شدند ٬ قبیله ی جُرهم تولیت خانه کعبه را در دست گرفت و پس از آن ٬ خزاعه در مکه ساکن شد و پس از خزاعه ٬ قریش مالک مکه و متولی کعبه شد.طی قرون خانه ی کعبه که از صورت معبد خدای یگانه بیرون آمد و محل پرستش بت ها شد.حوادثی نیز برای کعبه رخ داد که از آن جمله ٬ حمله پیل سواران ابرهه بود.این واقعه به خاطر اهمیتش ٬ به مبدئی در تاریخ عرب جاهلی بدل شد.عام الفیل 

در زمان جوانی پیامبر ٬ کعبه بر اثر حریق یا سیل آسیب دید ولی توسط قریش بازسازی شد و در این حین بر سر نصب حجر الاسود بین قریش اختلاف افتاد.یکی از حودث مهم در تاریخ کعبه ٬ دوبار ویران شدن آن در عهد امویان است.در سال ۶۴ هجری٬سپاه یزیدبن معاویه مکه را محاصره را کردند و آن را به منجنیق بستند که دیوار کعبه آسیب دید و خانه آتش گرفت. 

بار دوم در سال ۷۴هجری...در عهد خلافت عبدالملک بن مروان اموی٬حجاج بن یوسف ثقفی که به جنگ عبدالله بن زبیر فرستاده شده بود٬مکه را محاصره کرد و به ضرب منجنیق آن را ویران ساخت. 

 

گذری به گذشته آن... 

کعبه یا بیت العتیق بنایی در میان مسجدالحرام در شهر مکه و کشور عربستان واقع است که مقدس‌ترین مکان دین مبین اسلام محسوب محسوب شده، قبله‌گاه عاشقان و شیفتگان معبود است.

ساختار کعبه

کعبه بنایی مکعبی شکل است که از سنگهای سیاه و سخت است . این سنگها که از سال ۱۰۴۰ قمری تا به امروز بر جای مانده، از کوه های مکه به ویژه جبل الکعبه در محله شُبَیکه گرفته شده است.

سنگها اندازه های مختلف دارند به طوری که بزرگترین آنها با طول و عرض و ارتفاع ۱۹۰، ۵۰ و ۲۸ سانتیمتر و کوچکترین آنها با طول و عرض ۵۰ و ۴۰ سانتیمتر است. 

چهار زاویه کعبه به چهار “رکن” شهرت دارد، هرگاه واژه رکن بدون پسوند به کار رود مقصود از آن رکنی است که حجرالاسود در آن است. مسیر طواف از رکن حجرالاسود آغاز می شود سپس به رکن عراقی می رسد، پس از آن به رکن شامی و سپس به رکن یمانی و آنگاه باز به رکن حجرالاسود می رسد . 

در روایتی از امام صادق(ع) آمده است که ” رکن یمانی دری از درهای بهشت است و از روزی که گشوده شده، بسته نشده است.” همچنین رکن یمانی از بخشهایی است که دعا در آنجا به اجابت می رسد.(اصول کافی) 

محلی که برای فاطمه بنت اسد(س) شکافته شد تا به درون کعبه رود و فرزندش علی بن ابی طالب را به دنیا آورد، در کنار رکن یمانی بوده است. 

پایه ها کعبه از سرب مذاب و مستحکم و استوار ساخته شده است. پیش از تجدید این بنا توسط قریش، کعبه دو در داشته است یکی ناحیه شرقی- محل در فعلی و دیگری در ناحیه غربی، که از یکی وارد و از دیگری خارج می شده اند. اما قریش تنها در ناحیه شرقی آن دری نصب کرد. 

بعدها ابن زبیر در دیگر را گشود که به وسیله حجاج بسته شد و اکنون همان یک در باقی مانده است. این در تا به حال چندین بار عوض شده است .

ساختمان کعبه نیز از سال ۱۰۴۰ تا قرن اخیر تعمیر نشده بود، ولی در سال ۱۳۷۷ قمری و سپس ۱۴۱۷ تعمیراتی در آن صورت گرفت. 

تاریخ کعبه

بر اساس قرآن کریم، کعبه توسط حضرت ابراهیم (ع) و پسر وی حضرت اسماعیل (ع) ساخته شد.

وَإِذْ یَرْفَعُ إِبْرَاهِیمُ الْقَوَاعِدَ مِنَ الْبَیْتِ وَإِسْمَاعِیلُ رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا إِنَّکَ أَنتَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ؛ و هنگامى که ابراهیم و اسماعیل پایه‏هاى خانه [کعبه] را بالا مى‏بردند [مى‏گفتند] اى پروردگار ما از ما بپذیر که در حقیقت تو شنواى دانایى .( سوره بقره، آیه ۱۲۷) 

در زمان حضرت محمد (ص) قبلیه قریش متصدی کعبه بود که در آن زمان معبد بتهای قبایل عربی محسوب می شود. عربهای بادیه نشین و ساکنان دیگر شهرها هر سال برای نیایش و داد و ستد به شهر مکه سفر می کردند. مکه به عنوان وادی لم یزرع توصیف شده که زندگی در آن دشوار و منابع اندک بود. در حقیقت براساس شواهد مکه مرکز تجارت ملی و نیایش بوده است.

مانی که پیامبر اسلام به عنوان فاتح از شهر مدینه به مکه بازگشت، کعبه به مکان نیایش مسلمانان تبدیل شد و زیارت سالانه حج به عنوان یکی از فرایض اصلی مسلمانان شکل گرفت.

این بنا تا پیش از فتح مکه به دست محمد و پیروانش محل نگهداری و پرستش بت‌ها بود. قریش در اطراف کعبه بت‌های مختلفی قرار داده بودند، مانند: لات، عزی، اسافه، نائله، منات . بزرگ این بت‌ها هبل بود که درون کعبه قرار داشت .

بنا به روایت برخی تاریخ نگاران ساختمان کعبه ده بار بنا شده است: بنیان الملائکه، بنیان آدم، بنیان شیث، بنیان ابراهیم و پسرش اسماعیل، بنیان العمالقه، بنیان جرهم، بنیان مضر، بنیان قریش، بنیان عبدالله ابن زبیر، بنیان حجاج ابن یوسف الثقفی.

بنابر روایت مسلمانان هنگامی که چشمه زمزم از دل زمین جوشید مردم در این منطقه و به سبب آب این چشمه جمع شده شهر مکه را تشکیل دادند و ابراهیم به فرمان خدا ساختمان کعبه را که در اثر طوفان نوح تخریب شده ‌بود بازسازی کرد. 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
 X 
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
  • کد نمایش افراد آنلاین